Ograniczenie zmian klimatu w wyniku nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla, jest jednym z głównych zadań naszej cywilizacji. Dyrektywy Unii Europejskiej wspierające produkcję energii ze źródeł odnawialnych stworzyły również w Polsce atrakcyjne warunki biznesowe do produkcji energii elektrycznej w wyniku spalania biomasy – paliwa neutralnego jeśli chodzi o emisję CO2
Ecoenergia z powodzeniem wdrożyła technologię pozwalającą na generowanie energii odnawialnej w istniejących urządzeniach poprzez zastąpienie węgla paliwem odnawialnym w postaci biomasy suchej, peletu i brykietów pochodzenia leśnego lub rolniczego („agro”).
W 2010 r. Ecoenergia zrealizowała „pod klucz” budowę instalacji spalania biomasy w Zakładzie Elektroenergetycznym H.Cz. Elsen SA w Częstochowie. Celem inwestycji było zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zapewnienie opłacalności produkcji elektrociepłowni przez dostosowanie istniejącego kotła węglowego OKPG-60 Nr 2 do spalania tylko biomasy lub współspalania biomasy z węglem i gazem.
Realizacja kontraktu polegała na budowie kompletnego węzła przygotowania i transportu biomasy do kotła oraz zabudowaniu na ścianach kotła czterech nowych palników biomasowych BPPW12 wg autorskiej dokumentacji Ecoenergii o mocy cieplnej 12 MWt każdy.
Aby umożliwić współspalanie biomasy z węglem i gazem, pozostawiono w kotle dwa istniejące palniki węglowe i dwa istniejące palniki gazowe wraz z przynależnymi instalacjami.
Obecnie, po przeprowadzonych zmianach, istnieje możliwość spalania w kotle biomasy „agro” i leśnej, węgla kamiennego lub współspalanie biomasy z węglem oraz biomasy z gazem ziemnym przy dowolnym układzie procentowym poszczególnych paliw.
Po przeprowadzonej modernizacji uzyskano wymagane parametry kotła, tj. wydajność, sprawność, temperaturę i ciśnienie pary wylotowej oraz emisję tlenków azotu poniżej 400 mg/m3N dla 6% O2.
W maju 2011 r. Ecoenergia podpisała umowę z Enega Kogeneracja Sp. z o.o. w Elblągu na budowę instalacji współspalania biomasy w kotłach OP-130 K5 i K6. Biomasa będzie współspalana z węglem przy udziale energetycznym 30% biomasy. Instalacja składać się będzie z 4 podstawowych węzłów technologicznych:
- magazynu pyłu ze zbiornikami 2×300 m3 z instalacją załadunku pyłem z cystern samochodowych i instalacją rozładunkową,
- monitoringu, przygotowania i transportu biomasy do palników,
- przygotowania powietrza do transportu,
- zabudowy palników i modernizacji kotłów.
Kotły K5 i K6 wyposażone zostaną po cztery palniki biomasowe BPWK9 zaprojektowane przez Ecoenergię na pył biomasowy o mocy 9 MW każdy. Palniki te zostaną zabudowane w narożach komory paleniskowej kotła. Nie ulegnie zmianie liczba palników węglowych.Zastosowanie biomasy, jako paliwa dodatkowego w procesie produkcji energii elektrycznej, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o ok.107 tys. t/rok, emisji tlenków siarki o ok. 500 t/rok oraz odpadów paleniskowych o ok. 4 tys. t/rok. Produkcja „zielonej” energii elektrycznej wyniesie ok. 55 tys. MWh/rok.
Opisywana instalacja jest obecnie w trakcie realizacji.
Instalacje Ecoenergii do spalania i współspalania biomasy zapewniają:
- niski koszt inwestycyjny i krótki czas zwrotu nakładów,
- krótki okres wyłączenia modernizowanego kotła z eksploatacji,
- ograniczenie emisji NOx, CO2 i SO2 do atmosfery, a tym samym spełnienie norm w zakresie ochrony środowiska,
- ograniczenie ilości odpadów paleniskowych,
- możliwość spalania biomasy w zakresie od min. do max. wydajności kotła,
- możliwość współspalania biomasy z węglem i gazem.