ECOENERGIA Sp. z o.o. przy współpracy z Centrum Badawczym Energetyki i Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz przy wykorzystaniu funduszy unijnych opracowała, przebadała i wdrożyła autorską technologię selektywnej, niekatalitycznej redukcji tlenków azotu SNCR.
Technologia ta pozwala na obniżenie emisji tlenków azotu w spalinach kotłów energetycznych do poziomów poniżej 180 mg/Nm3 z zachowaniem wymaganego poziomu unosu amonowego w spalinach .
W latach 2012-2015 w ramach projektu badawczego dofinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka UE nr POIG.01.03.01-14-035/12 Ecoenergia Sp. z o.o. Warszawa wraz z Centrum Badawczym Energetyki i Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej zrealizowała projekt, którego celem było opracowanie, przebadanie i wdrożenie technologii selektywnej, niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR) w spalinach kotłów energetycznych o mocy do 300 MW.
Projekt badawczy miał na celu opracowanie polskiej, konkurencyjnej technologii odazotowania spalin w kotłach pyłowych i rusztowych.
W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostały badania efektywności działania opracowanego systemu SNCR na wybranych kotłach energetycznych:
- na kotle K1 typu WR 25 znajdującym się w ciepłowni należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży.
- na kotle K1 typu WR 25 znajdującym się w ciepłowni Kortowo należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie.
Uzyskane w trakcie realizacji wyniki badań potwierdziły osiągnięcie wymaganych poziomów emisji NOx przy zachowaniu optymalnych wartości zużycia reagenta oraz poziomów unosu amonowego w spalinach.
Opracowaną skuteczną technologię redukcji tlenków azotu wdrożono na kotle WR-25 nr K1 znajdującym się w ciepłowni Kortwo należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Wybudowana została tam stacjonarna instalacja SNCR, której zadaniem było osiągnięcie redukcji emisji tlenków azotu do poziomu poniżej 180 mg/Nm3 z zachowaniem unosu amonowego w spalinach na poziomie poniżej 10 mg/Nm3. Działania te zrealizowano w ramach projektu unijnego Inteligentny Rozwój POIR.01.01.01-00-0300/16.
W skład wybudowanej instalacji SNCR wchodzą następujące główne urządzenia:
- Lance wtryskowe reagenta zamontowane na kotle.
- Moduł mieszający reagenta
- Analizator spalin NO
- Analizator spalin NH3
- Szafa elektryczno-AKPiA
- Sprężarka powietrza na potrzeby rozpylania reagenta
- Rurociągi reagenta oraz sprężonego powietrza z modułu mieszającego do lanc zamontowanych na kotle
Lance wtryskowe reagenta
Do zasilania lanc wtryskowych instalacji SNCR zabudowany został moduł mieszający. Zadaniem modułu jest przygotowanie mieszaniny reagenta i wody zmiękczonej w celu uzyskania odpowiedniego stężenia mocznika w lancach wtryskowych oraz utrzymanie parametrów ilościowych podawanego reagenta na lace wtryskowe.
Moduł mieszający wraz z szafą elekrtyczno-AKPiA
W celu potwierdzenia osiągniętych wyników przeprowadzone zostały pomiary sprawdzające przez zewnętrzne akredytowane laboratorium badawcze. Wykonane badania pozytywnie zweryfikowały skuteczność technologii firmy Econergia Sp. z o.o.
Wyniki pomiarów uzyskane podczas wdrożenia i eksploatacji instalacji SNCR opracowanej przez firmę Ecoenergia Sp. z o.o. potwierdzają skuteczność polskiej autorskiej technologii SNCR w realizacji rozwiązań ograniczających emisję tlenków azotu w kotłach rusztowych, gwarantując redukcję emisji tlenków azotu do poziomów poniżej 180mg/Nm3 z zachowaniem wymaganego poziomu unosu amonowego w spalinach.